Art.Nr. SRT96RMBP
   -   + Wunschliste   - oder -   + Produktvergleich   -
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery Pack. Battery technology: Lead acid, Battery voltage: 96 V, Product colour: Black. Weight: 40.6 kg, Width: 432 mm, Height: 85 mm. Package width: 831 mm, Package height: 239 mm, Package depth: 599 mm
Extend runtime
Extend lifespan
Easy to use
Warranty Extension
This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications. This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 594mm (depth) x 432mm (height) x 85mm (width) and weighs 40.6kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications. It conforms to OSHPD.