Art.Nr. SMX120RMBP2U
   -   + Wunschliste   - oder -   + Produktvergleich   -
APC Smart-UPS X External Battery Pack, Rack/Tower 2U, 120Vdc, W/rail kit. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 120 V, Product colour: Black. Compliance certificates: RoHS, Certification: REACH, PEP, EOLI. Weight: 56.4 kg, Width: 432 mm, Height: 85 mm. Package width: 596 mm, Package height: 243 mm, Package depth: 869 mm
This APC Smart-UPS battery pack connected with SMX Line Interactive UPS is designed for IT managers or network administrators to maintain business uptime, data transfer and continuity during prolonged power outages. This 120Vdc SMX extendable runtime battery pack is compatible with above 2kVA SMX Smart-UPS extended runtime models. The SMX battery pack offers easy plug-and-play installation onto an operating APC Smart-UPS X, ensuring power availability while runtime capacity is added. The lead-acid battery pack has a 2-years warranty. The Smart-UPS battery pack operates equally in tower configuration, standing next to an APC Smart-UPS X, or in rack-mount configuration, mounted below the UPS. The battery pack operates equally in tower configuration, standing next to an APC Smart-UPS, or in rack-mount configuration, mounted below the UPS. Package Includes APC SMX120RMBP2U External Battery Pack, installation guide, and rack-mounting brackets.